Ako by mohli konopné farmy pomôcť ovzdušiu ? II.

Ako by mohli konopné farmy pomôcť ovzdušiu ? II.

V ďaľšom dieli tejto minisérie si povieme niečo viac o vplyve pestovania konopných rastlín na našu klímu a taktiež sa na pestovanie pozrieme očami anglických farmárov.

 

Čo hovoria farmári a obchodníci s konopou o potenciáli tejto rastliny ?

          Dave Shaw je výkonným riaditeľom spoločnosti Good Hemp v Severnom Devone, jedného z najväčších dodávateľov konopy v Spojenom kráľovstve. Len 10 percent z 1 500 metrických ton konopných semien, ktoré podnik každý rok používa, pochádza zo Spojeného kráľovstva. Zvyšok sa posiela z Francúzska a Kanady, povedal pre Business Live.

"Zaobchádzalo sa s ňou, ako keby to bola nebezpečná plodina, aj keď v skutočnosti má toľko environmentálnych výhod," povedal.

 

          Okrem toho, že konopa absorbuje uhlík, „regeneruje pôdu, v ktorej rastie, čistí ju od ťažkých kovov a toxínov, ktoré po nej zostali z iných plodín,“ vysvetľuje Tommy Corbyn, spoluzakladateľ National Hemp Service"S ohľadom na to je konope ideálne vhodné na obnovu poľnohospodárskej pôdy medzi striedaním plodín a vláda by mala farmárov motivovať, aby tak urobili."

          Konopa môže byť použitá rôznymi udržateľnými spôsobmi: ako zdroj bielkovín v rastlinnej strave, v odevoch, biomase a dokonca aj v stavebných materiáloch, ako je „konopný betón“, kde pokračuje v sekvestrácii CO2.

„Teraz musíme ako národ okamžite podniknúť kroky na riešenie klimatických zmien a stimulovať náš pracovný trh a ekonomiku viac ako kedykoľvek predtým. Nárast pestovania konopy je jedným zo spôsobov, ako môžeme riešiť všetky tieto veci naraz“, hovorí Corbyn.

 

Predošlý diel                                                                     Ďaľší diel

 

Viac o CBD sa dočítate na našom blogu.

 

Zdroje : Euronews