Konopa siata

Konopa siata

Väčšina zdrojov sa zhodne v tom, že konopa siata pochádza zo Strednej Ázie. Je známa už stovky rokov a používala sa v ľudovej medicíne, ale tiež aj ako zdroj textilnej látky. Je to rýchlo rastúca rastlina, ktorá v dnešnej dobe zaznamenala opätovný záujem a to práve kvôli svojim viacúčelovým aplikáciám. Obsahuje rôzne fytochemikálie a je aj zdrojom vlákniny. Zaujímavé je, že v rastlinách z rodu Cannabis bolo zatiaľ popísaných okolo 585 rôznych tried látok. Tieto látky sa zaraďujú medzi produkty primárneho metabolizmu ( aminokyseliny, mastné kyseliny) ale taktiež aj produkty sekundárneho metabolizmu (kanabinoidy, flavonoidy, terpenoidy, ligany, alkaloidy). V závislosti od rôznych faktorov (genetická predispozícia, kultivačné podmienky, stres, výživa rastliny) závisí aj konkrétne zastúpenie týchto zlúčenín v rastline.
 

Obsahové látky konopy siatej

Kanabinoidy – sú hlavnou zložkou konopy  siatej. Podľa pôvodu sa rozdeľujú na fytokanabinoidy, endokanabinoidy a syntetické kanabinoidy. V rastlinách konopy sa prevažne vyskytujú v kyslej forme karboxylových kyselín. Stávajú sa aktívne až po dekarboxylácii.
Δ9-tetrahydrokanabinol – THC patrí medzi hlavnú psychoaktívnu zložku konopy. Jeho zastúpenie je v rôznych odrodách a kultivaroch rôzne – od stopových množstiev až po 95% zo všetkých kanabinoidov. Má analgetické účinky, znižuje pocit nevoľnosti a zvyšuje chuť do jedla.
Kanabidiol – CBD sa podobne ako THC nachádza vo všetkých odrodách. Nemá psychoaktívne účinky a jeho účinky sú skôr sedatívne a antibakteriálne.
Kanabinol – CBN je skôr slabší psychoaktívny kanabinoid, ktorý rastlina produkuje iba v malom množstve. V kombinácii s THC vyvoláva silnejší sedatívny účinok.
Kanabichromen – CBC je látka, ktorý vykazuje silné antibakteriálne účinky. Pomáha zmenšovať opuchy a taktiež priaznivo pôsobí pri zápaloch tráviaceho systému. Nemá psychoaktívne účinky.
Kanabigerol – CBG ďalší nepsychoaktívny kanabinoid, ktorý sa v konope vyskytuje iba v menších koncentráciách. Vo väčšej miere sa vyskytuje v technickej konope, čo je dané tým, že rastlina v tomto prípade produkuje CBG miesto THC výsledkom recesívneho génu.

Terpény – sú zodpovedné za charakteristickú vôňu a chuť konope.

 
 
Zdroj: Cannabis sativa a jej obsahové látky (scicell.org)